Volt már, hogy a futócipőd vászna idő előtt elszakadt és nem tudod hogy miért? Hátha kapsz magyarázatot ha elolvasod amit összehordtam alább.
Ha ilyen saras a cipőd kitisztítod?
Mit érdemes tudni és miket lehet javítás és tisztítás címszó alatt elvégezni egy futócipőn ha saras, koszos lesz.
Egy videó ahol említést kap a futócipő tisztítás jelentősége egy saras Spartan Race futást követően
Először is néhány tévhit, de legalábbis nem precízen megfogalmazott városi legenda:
- A futócipőt nem szokás tisztítani - mert öntisztuló.
- A futócipőt nem szabd mosógépben mosni.
- A futócipőt a mosógép centrifugája tönkreteszi.
- Ha a talp részlegesen levált nem lehet megragasztani, megjavítani.
- Ha a vászon a cipő felsőrészén kiszakadt, akkor javíthatatlan.
A cipő tisztítása - hidd el többet segít mint árt a körömkefe
Nézzük miért tévhitek a fenti állítások
- A futócipőt lehet nem szokás tisztítani, de sokkal jobb egy tiszta szagmentes futócipőbe belebújni futni benne, majd levenni a lábunkról mint egy, olyan cipőben sportolni, amikor zoknink akkor is koszos lesz, ha csak belebújtunk a cipőbe és még egy lépést sem tettünk vele. Én azon a véleményen vagyok, hogy ha a zoknimat, az ingemet, gatyámat, bugyimat mindig tisztán tartom akkor, a futócipőnek miért kell piszkosnak/szagosnak lennie? Szóval ez lehet, hogy nem tévhit, de hát mennyivel jobb tisztán, mint kevésbé tisztán sportolni. Sport közben izzadunk a poros útról a por, ha mellé még esik, akkor a sár beleivódik a cipő vásznába a talpbetétbe. Ha nem szárad ki a futócipő a láb izzadsága által elszaporodó baktériumok olyan szagokat termelnek ami egy egészséges lábat is lábszagúvá tehet, továbbá egy nedves vizes izzadt cipőben a vízhólyag kialakulásának valószínűsége is nagyobb mert a talpon a bőr felpuhul és rétegei könnyebben elcsúsznak egymáson. Szóval a futócipőt érdemes tisztítani és a cipő anyagától felépítésétől függően kell megválasztani a tisztítás mikéntjét és gyakoriságát.
A cipő tisztításának fokozatai - sima zuhannyal szappan nélkül és körömkefével mosószappannal mosás közti különbség
- Van olyan futócipő amit nem biztos, hogy jó megoldás mosógépben mosni, de ma már az ilyen futócipők száma egyre kevesebb mert a futócipő gyártók előnyben részesítik a szintetikus anyagokat, és egyre kevesebb a állat bőr, papír/parafa, vagy gyapjú alapanyagot is tartalmazó lábbeli. Ha egy cipő ezen alapanyagok valamelyikét tartalmazzák, tényleg ne tegyük áztató mosásnak ki, mert ezek az alapanyagok a sok víznek és esetlegesen a mosószereknek köszönhetően megváltoztatják állagukat, alakjukat, rugalmasságukat, vagy egyszerűen szétmállnak. Szóval a futócipők legtöbbje a 30°C -os kímélő sport ruha/cipő mosásban részesülhet - de győződjünk meg arról, hogy a gyártó milyen ajánlást ad erre vonatkozóan.
- Nagy fordulatszámú centrifugázás okozhat a saroknál vagy a cipő merevített oldalában olyan deformitást, amely megváltoztathatja a cipő alakját és ezáltal a kényelmét, ezért nem javasolt percenként 600-800-nál nagyobb fordulatszámon centrifugázni vagy több cipőt egy mosásban centrifugázni. Ha több cipőt mosunk egyszerre, egyéb nem kényes ruhákkal együtt mosva csökkenthetjük károsodás esélyét.
- De meg lehet ragasztani, javítani, a levált talpat csak megfelelő szakember végezze megfelelő rugalmas és erős ragasztóval és megfelelő technológiával.
A cipő tisztítása - akár ez is megoldás lehet?
Mitől lehet piszkos/koszos egy futócipő? vegyük sorra:
- az úton, földutakon aztán főleg, erdőben meg méginkább a szálló por megül a cipő vásznában de ha egy pocsolyába lépünk, elengedhetetlen, hogy a cipő ne legyen saras. A por a jól szellőző cipők vásznában megül (csak a színén lehet látni, hogy árnyalattal másabb színű) és ottragad majd később ahol gyűrődik az anyag ott a porszemek roncsolják az anyagot mint a smirgli és egy hosszabb futást követően 30-80km csak azt vesszük észre kiszakadt a vászon, esetleg kilóg a lábunk a cipőből. A vászonban megülő port a lehető leghamarabb érdemes kitisztítani a cipőből.
- A láb a bőrön keresztül is kibocsát, izzad, van akinél ez erőteljesebb van akinél kevésbé. Az izzadságban a baktériumok szaporodása okozza a kellemetlennek tűnő lábszagot, ami a szintetikus anyagú cipőben egyre inkább erősödik - mármint a baktériumok szaporodása. A szag addig nem képes eltűnni, míg a szagokat okozó baktériumok el nem pusztulnak. A Sima mosás legtöbbször kevés, vagy baktériumölő mosással (ezüst tartalmú mosószer) vagy olyan szag mentesítő baktériumölő cipő spray alkalmazása indokolt ami után a baktériumok elszaporodása lassul. A cipőt formában, állagban nem befolyásolja a szag de lássuk be nem higiénikus.
- Előfordulhat, hogy a fagyi vagy a kóla, esetleg a hamburgerből a ketchup vagy a mustár ráugrik a cipőre és hát nem tűnik utána már tisztának. A felesleges étlapot is mosással érdemes eltüntetni, mert mégiscsak ciki ilyen cipőben futni vagy az utcára is kimenni. Az alapos mosás ilyenkor sokat segít.
- Előfordulhat még olyan olajos, benzines szennyeződéssel bíró utakon kell keresztül futni amikor a cipőn olajos szennyeződés keletkezik, ez esztétikai gond, annyi különbséggel, hogy az ilyen szennyeződések eltávolítása speciális oldószert is igényelhet. Az ilyen jellegű oldószerekkel körültekintően kell tisztítani mert az oldószerek esetleg a ragasztást vagy az anyag színét is oldhatják, károsíthatják.
- Vizes lesz a cipő mert esőben futottunk, vagy hóban és egy idő után átázott. A hóban futás sokszor inkább tisztít a cipőn mint koszol, de ez megtévesztő is lehet, mert ha a vászonban lerakódott por már nagyon régóta a cipőben van a hó nem képes teljesen kiáztatni belőle, inkább csak a felszínt tisztítja - viszont a kosz/por feláztatásában segít, így egy ilyen futást követően a gépi vagy kézi mosás könnyebbé/gyorsabbá válik.
Akkor jó ha legalább ilyen habos és legalább már ilyen fehér a hab
A cipő hatékony tisztításának lehetőségei:
- Ha koszos a cipő veszünk egy újat - jó a gazdaságnak, kevésbé jó a környezetszennyezés állapotának, és a pénztárcánknak, de mindig kiváló új cipőben futhatunk - eldobható/eldobandó cipő kategória.
- Kézi tisztítás vizet nem használva: közepesen kemény szőrű cipőkefével vagy hosszú-szőrű körömkefével a rászáradt sarat (homok) kikeféljük miközben porálarcot viselünk mert a szilikózis kellemetlen egy betegség. Javaslat, hogy addig keféljük amíg a cipőből már nem jön ki több por. Ezt egy kádban vagy egy fehér lap fölött végezve láthatjuk biztosan, jön-e még a por. (bizonyos típusú cipőknél elegendő és javasolt tisztítási mód pl bőr felsőrészű cipő erős kordura jellegű, sűrű szövésű, porra sárra nem érzékeny cipőknél javasolt vagy megfelelő eljárás lehet.) A kefe kárt nem nagyon okoz a cipőben nyugodtan végezhetjük a tisztítást - puhább szőrű kefével tovább tart a művelet.
- Kézi tisztítás vizet is használva: Nagyon fontos, a mai modern szintetikus alapanyagokból készült sportcipők a magasabb hőmérsékleten (40-50°C -nál nagyobb hőmérséklet hatására) a cipőben alkalmazott ragasztások elgyengülhetnek, elengedhetnek, a sarok merevítő anyagok mivel lágy műanyagból készültek eldeformálódhatnak és a sarok megtámasztása, stabilitása megszűnhet vagy a deformitás miatt feltörheti a sarok vagy boka részét. Szóval alapszabály amit a kéz elvisel vízhőmérsékletet, azzal mossuk a sportcipőnket. A kerti slag nagyon jó és hatékony módszer, (a nagy mennyiségű sár legalább a kertben marad) de ez csak előmosás, utána még a kefés, szappanos mosás végzi majd el az alapos mosást. A kézi mosást érdemes zuhany segítségével lavórban vagy kádban végezni, mosószappan és körömkefe (hosszú szőrű olyan körömkefe javasolt amivel hajlandóak vagyunk saját láb vagy kézkörmünket is megtisztítani - olyan erős rövid szőrű kefe ami a kezünkön lábunkon bőr/hámsérülést okozhat az a cipő vásznában is kárt tehet) segítségével bő vízzel addig végezzük, amíg a vászonból fehér hab és az öblítéskor tiszta, homok mentes víz nem jön ki a cipőből (ez látható a fehér kádban vagy a lavór alján) .Az egyik fél cipőt megtisztítva azonnal láthatjuk a két cipő vásznának színe közti különbséget. A mosást követően az alapos öblítés fontos nagyobb mennyiségű vízzel. A zuhany hatékony eszköz. A szárítás mikéntjéről később lesz információ.
- Tisztítás fogkefével: ez is megoldás, de a fogkefe akkor hatékony ha kis helyen lokálisan akarunk eltüntetni piszkot és nem akarjuk, hogy a cipő minden része tocsogjon a víztől és szárítani kelljen. Szóval ha teljes tisztítást akarunk fogkefével, gondoljunk bele mennyire fogjuk magunkat szívatni vagy nem lesz elég hatékony az egész cipő tisztítása - a körömkefe hatékonyabb.
- Gépi mosás: tévhit, megtévesztés, hogy nem lehet/ szabad futócipőt mosógépben mosni. A pontos mondat úgy hangzik, hogy van olyan futócipő (most már egyre kevesebb) amit nem szabad áztató mosásnak kitenni, illetve a gépi mosás szabályait érdemes betartani. Azok a sportcipők nem alkalmasak bő-vizes gépi mosásra, amik állati bőr felsőrész vagy bőr, papír, esetleg parafa anyagú talpbetétet tartalmaznak. Ha ilyen anyagot találunk a cipőben vagy a termék tájékoztatóján említést tesznek róla akkor a gépi mosást hanyagoljuk és más alternatív megoldást keressünk.
- Szóval gépi mosás teljesen szintetikus, nem gore-tex vagy egyéb vízálló/lélegző technikai anyaggal bíró futócipő esetén: A cipőből vegyük ki a talpbetétet és a fűzőt. (a fűző ha a cipőben marad és szanaszét lobog, esélyes, hogy beleakad a dobba ami leszakítja a fűzőtüskét és akkor cseszhetjük a gyors újrafűzést - új fűzőre lesz szükség. A talpbetét a cipő mellett a gépben ugyanúgy mosásra kerül, csak ha benne hagyjuk a mosás során a belső rész kevésbé hatékonyan öblítődik ki, majd szárításkor elfelejtjük kivenni belőle és nem szárad ki teljesen sőt ha olyan a cipő be is penészedhet ha sokáig marad vizes a talpbetét alatt. A mosózsák hatékony eszköze a cipő védelmének a mosógépben (ilyenkor a fűző is a cipőben maradhat) sőt ha ruhákat is teszünk a cipő mellé, azt kevésbé bolyhozza károsíthatja. #Mosózsák lehet bármilyen tornazsák, kispárnahuzat, vagy erre a célra legyártott vászonzsák. Amire figyelni kell, hogy a zsák mosás hatására ne engedjen a színéből, azaz nehogy megfogja cipőt a színével.
Mosóprogram szigorúan 30°C-on szintetikus vagy sport cipő mosóprogram (Nagyon sok mosógép magasabb hőmérsékletű vizet tölt a mosógépbe, hogy a ruha és a dob által elvont hő kiegyenlítse a kiválasztott hőmérsékletű programot - azaz 40°C-os mosás esetén 50°C -os vizet enged a dobba ami károsíthat már - ezért szigorúan a 30°C-os programot válasszuk. Mosószer színes ruhák mosásához alkalmazott olyan mosószer amiben hisszük, hogy hatékonyan mos ( lehet por, folyékony vagy kapszula vagy mosódió, akinek ami tetszik). Én 30 perces programot használok, öblítő felesleges adalék, és ha a 30perces program nem elég lehet ismételni, vagy amit szoktam, kézi mosást követően dobom be a gépbe erre a rövid programra.
- Centrifugázás: hatékony eszköze a szárításnak, mert a centrifugázott cipőből már nem csöpög a víz és 8-10 óra alatt szobalevegőn megszárad. Centrifuga fordulatszáma 600-800 maximálisan illetve ha ruhák is vannak a mosógépben a cipő mellett, az méginkább csökkenti a cipőkárosodásának előfordulását. Kézi mosást követően kézben fogva gyors köríveket leírva kézzel a centrifugázást imitálva szinte kirázom a víz nagyját a cipőből. Egy fal előtt állva látom meddig vagyok képes a falra juttatni a cipőből a vizet, ha már nem jön víz akkor felesleges a további tornagyakorlat. Egyébként kitűnő crossfit gyakorlat a kéznek és a vállnak érdemes váltott kézzel végezni.
Szárítás: itt is igaz az alapfeltevés, hogy magas hőmérsékletet nem engedünk a cipőre, mert károsíthatja, azaz, nem szárítjuk konvektoron, kemencén, tűzhelyen (főleg bennük nem), tűző napon, mikrohullámú sütőben. Marad a szárítás jól szellőző - ahol a levegő átjár - helységben vagy szabadban csak ne érje tűző nap. A 20-22°C -os szobában centrifugálás után egy éjszaka alatt is képes teljesen megszáradni a cipő.
- ami tilos minden sportcipő tisztításakor, a magas hőmérséklet alkalmazása, olyan vegyszerek alkalmazása ami a vásznat a EVA középtalpat, oldják, roncsolják, a ragasztást feloldják.
A mosógépben ha nem vesszük ki a fűzőt, így sem védhetjük a tüske beakadása és leszakadása ellen
A fűző tüske megvédésének egyetlen hatékony módja
A fűző tüske megvédése két lépése az utolsó lyukba visszafűzés és feszítés
Mi van akkor ha olyan sérülés van a cipőn ami zavaró de a használatot/viselést nem lehetetleníti el?
- a középtalp és a külső talp (kopó réteg) kis helyen elvállt - jobb mielőbb megragasztani addig feltépve a gumit amíg hiányos vagy elengedett a ragasztó, majd a ragasztót pótolni rugalmas és erős ragasztóval. Ciános merev és epoxi típusú ragasztó felejtős, mert a cipő rugalmasságát nem képes követni és a ragasztás gyorsan széttöredezik - nem hatékony megoldás. Legjobb a pillanatragasztó, de az csak akkor ha rá van írva rugalmas anyagokhoz, gumihoz vászonhoz is jó. (a Henkelnek a Loctite-nak is van ilyen ragasztója vagy ipari ragasztót érdemes használni). A pillanatragasztó azért jó eszköz mert a ragasztott felületek szorítása is külön szakmát igényel és nem mindegy egy nem egyenes egyszerű forma 10-20 órán keresztül folyamatos nyomás alatt tartani, míg a kézzel nagyon ügyesen 5-10-30 másodpercig képesek vagyunk elegendő és megfelelő nyomást adni. (A teljes 100% kötési erő mindenkor 20-24 óra ezt ne feledjük)
- szakadt vászon - kilóg a lábujj. Ilyenkor egy jó kezű cipész a szakadás nagyságától függően képes géppel mint egy hímzést megerősíteni a szakadt felsőrészt, miközben nem változik a cipő hajlékonysága és nem irritálja a lábat a varrás. Másik megoldás, hogy olyan speciális gumialapú ragasztóval foltot laminálunk a vászon vagy a talp színében nagyon vékony fóliaként ami rugalmas és erős foltot képez mindeféle varrat és perem mentesen.
- elkopott a talp egy kis részen ahol nagyon csoszogtunk de a cipő minden más része tökéletes: ilyenkor egy folyékony talp nevű ragasztóval lehet pótolni a hiányzó kopott részeket, még sokáig használhatóvá teszi a cipőt.
- kikopott a cipő kéreg belső része: Lyuk keletkezett a kemény sarok kéreg és a vászon, nomeg a köztes szivacsban és feltöri a lábat, a cipő meg már nagyon viseletesnek tűnik emiatt. Ezt formára vágott bőrdarabbal és kis szivaccsal lehet lefedni és esztétikussá és ismét használhatóvá tenni a cipőt. Az így megjavított cipő ezen része a bőr kopásállósága miatt sokkal tartósabb lesz. A kikopás oka legtöbbször a cipő és a láb alakjának különbsége a méret helytelen megválasztása amikor 1-2 számmal nagyobb cipőt választunk mert keskeny fazonú cipőt választunk széles lábra, és ekkor a láb feleslegesen mozog a cipőben folyamatosan koptatva a sarok részt, ahol a vászon nem ilyen mértékű koptatásra van tervezve. Másik ok a cipő nem elégséges vagy helytelen fűzése és a lábon nem elég feszesen van a cipő emiatt mozog benne. Sokszor látom, hogy valaki aki be sem köti a cipőt csak belebújik és fut benne nagyon gyorsan kikopik a saroknál - elkerülendő a bekötés nélküli viselet mert a cipőket bekötve viselésre tervezték. Ami még gondot okozhat egyeseknél, a csontkinövés vagy sarkantyú megléte ami folyamatosan koptatja a sarkat. Akinek ilyen van és tud róla érdemes az első kis kopás után beragasztania bőrfoltot.
Alább találod a képet ha rákattintasz, kitöltheted kérdőívünket te hogyan ápolod tartod karban a futócipődet.
Ennek segítségével szélesebb képet kaphatunk majd a magyar futók cipőápolási szokásiról, amely után ezt az oldalt teljes értékűen ki tudjuk tölteni hasznos információkkal, hogy a futócipő mindig jelen és jövő idő lehessen.
KATTINTS - VÁLASZOLJ - BÁR A CIPŐT MÁR MEGNYERTÉK !

Kattints a képre kitölteni a kérdőívünket
A nyers eredményeket az alábbi képre kattintva nézheted meg vagy ha kitöltötted láthatod.
Kattints a képre ha nem töltötted ki de érdekel az eredmény
A kérdőívet kitöltők közt kisorsoltunk egy Salomon Speedcross3 terepfutócipőt a szerencsés nyertes méretében.
A kérdőívet kitöltők közt kisorsoltuk és a cipő azonnal lábra is került

Aki megnyerte Méhesfalvi Éva, gratulálunk.
Ha szeretnél többet tudni a partnerárról kattints ide!